Oriz i ftohtë me salcë të gjelber

Sot do t’iu rekomandojme orizin e ftohte me salce te gjelber, pregatitja e se cilit eshte studiuar per ata persona qe ne vere preferojne pjata te fresketa dhe te thjeshta per tu realizuar. Per te pregatitur kete recete delikate, te rrethuar nga nje salce e shijshme borziloku, djathi parmixhano dhe djath dele, do t’iu nevojiten vetem 30 minuta, dhe suksesi do te jete i siguruar per ju apo miqte tuaj.

Perberesit per 4 persona

  • 350gr oriz
  • 30gr parmixhano rexhano te grire (ose djath tjeter kackavall te forte)
  • 20gr pekorino te grire (ose djath tjeter kackavall dele)
  • 20gr stika pishe
  • vaj ulliri
  • borzilok

Ziejme orizin ne uje te kripur dhe kur te jete “al dente” e kalojme nen uje te ftohte ne menyre qe te bllokohet gatimi dhe kokrrat te mos ngjiten me njera tjetren dhe e vendosim ne nje tas qelqi.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.