Supë krem me kungull

Supa me kungull eshte nje pjate e pare antike, tipike e qytetit te Milanos ne Itali. E pregatitur me pak perberes, bashkon nen shijen e saj edhe makaronat e vogla te cilat gatuhen ne qumesht dhe ne puren e kungullit. E sperkasim me pak djath grana te grire, i shtojme pak gjalp dhe vakti yne do te jete delikat dhe i shendetshem.
Perberesit per 4 persona

  • 600gr tul kungulli
  • 600ml qumesht
  • 100gr makarona per supe
  • 100gr djath grana te grire
  • 40gr gjalp
  • kripe

Presim ne copa te vogla tulin e kungullit dhe e ziejme ne uje pak te kripur derisa te zbutet plotesisht, e kullojme dhe e grijme te gjithe perberjen ne mikser.

Ne nje tenxhere hedhim qumeshtin dhe e cojme ne zierje, shtojme puren e kungullit, i perziejme mire dhe e rregullojme me kripe. Shtojme ne kete moment edhe makaronat per supe te cilat do te ziejne ne zjarr te moderuar duke i perziere here pas here derisa te jene te buta. Ne momentin e fundit shtojme gjalpin, gjysmen e djathit grana te grire (me gjysmen tjeter sperkasim supen ne momentin e servirjes) i perziejme dhe e sherbejme akoma te ngrohte.

*Keshille: Per ta bere kete pjate akoma me te shijshme, provoni te shtoni edhe copeza buke te skuqura ne gjalp (si ne foto).

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.