Byrek me djath

Sot po iu prezantojme nje gatim tradicional turk i cili pregatitet gjeresisht edhe ne vendin tone: byrekun me djath. Receta origjinale ndryshon pak nga ajo qe shumica e shqiptareve perdorin per te bere byrekun. Ne vend te piqet, byreku turk skuqet ne pak vaj dhe mbushja permban ereza te cilat i japin nje shije te vecante. Gjithashtu keto rolè te shijshme mund te sherbejne si antipaste te shoqeruara me salca te ndryshme.
Perberesit per 18 byrek

 • 1 pako peta byreku (6 cope)
 • 400gr djath kremoz
 • 2 luge majdanoz ose koper
 • kripe
 • piper
 • vaj per skuqje

Per mbushjen: Perziejme djathin kremoz me majdanozin ose kopren dhe e rregullojme me pak kripe e piper. Nderkohe pregatisim byreket: Marrim nje pete byreku, e sperkasim me pak uje dhe e ndajme ne tre pjese duke formuar tre drejtekendesha te njejte. Vendosim ne anen e secilit drejtkendesh pak nga mbushja e mesiperme, mbyllim fillimisht anet ne gjatesi dhe me pas e rrotullojme rreth vetes per te perftuar nje rolè.

4 mendime mbi “Byrek me djath

 1. ej byreku ishte hume i mir pasi e lexova e provova dhe me doli shume i mir ^____^
  kushdo qe eshte i pakenaqur me gatimet ky byrek me siguri do ti pelqeje^____^

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.