Kumbulla të thata me proshutë

Kumbullat e thata mund t’i perdorim  per te pregatitur shume pjata, jo detyrimisht te embla. Ky frut shoqerohet ne menyre te shkelqyer me mishin dhe me disa lloje djathrash. Ne receten e meposhtme po iu propozojme nje variant antipaste e cila nuk mund te mungojne ne tavolinen tuaj te Krishtlindjes, te Vitit te Ri, apo ne raste te tjera festash.
Perberesit per 5 persona

  • 10 kumbulla te thata pa berthame
  • 4 feta proshute te pjekur (mundesisht katrore)
  • 60gr gjalp (ose margarine)

Vendosim kumbullat e thata ne nje ene me uje te ngrohte dhe i leme ne kete menyre te zbuten per te pakten gjysme ore. Pasi te kete kaluar kjo kohe, i nxjerrim nga uji dhe i thajme me leter kuzhine.

Presim cdo fete te proshutes se pjekur ne 3 rripa me te cilat rrethojme kumbullat e thata dhe i fiksojme me nje kunje dhembesh. I kaverdisim lehte ne tigan me pak gjalp ose margarine per rreth 2-3 minuta duke i rrotulluar here pas here. Kur proshute te kete marre nje ngjyre lehtesisht te arte, i vendosim ne nje pjate te ceket te zbukuruar me rrepka te vogla dhe gjethe marule te fresket ose perime te tjera dhe e sherbejme menjehere.

*Keshille: Ne vend te proshutes se pjekur, mund te perdorim edhe proshuten e dhjamosur te derrit (bacon ose pancetta), proshute krudo, spek etj. Gjithashtu per ta bere me te shijshme pjaten, fusim nje copez te vogel djath kackavall dele ne brendesi te kumbullave te thata (ne vendin e berthames).</em

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.