Krem me mish gjel deti të homogjenizuar

Nje mini recete e thjeshte per tu pregatitur me baze mishi gjeli deti i cili i siguron femijeve tuaj proteinat dhe aminoacidet te cilat organizmi i tyre nuk arrin ti prodhoje vet. Pikerisht per kete arsye eshte e rendesishme futja e ketij mishi ne dieten e bebes.
Perberesit

 • 1 vazo mish gjel deti i homogjenizuar
 • 1 patate te vogel
 • 50gr gjize pa kripe (rikota)
 • 1 gote te vogel qumesht pluhur per bebe te tretur ne uje
 • 1 luge te vogel vaj ulliri

Lajme mire pataten, e qerojme dhe e presim ne copa te medha te cilat i veme per tu zier per 40 minuta derisa te zbuten plotesisht. I heqim ujin e tepert dhe i kalojme te nxehta ne shtypesen e patateve per te formuar purène te cilen e vendosim ne nje ene. E hollojme purène me qumeshtin duke e perziere mire, shtojme mishin e homogjenizuar dhe gjizen pa kripe duke vazhduar perzierjen derisa te formojme nje mase kremoze te cilen e rregullojme me pak vaj ulliri. E ftohim mire kremin perpara se t’ia ushqejme femijes.

Reklama

6 Comments

 1. momo says:

  po mire moj trendelina meqe i paske pare disa here mos i shiko me;) se kuptoj ku eshte problemi,kjo faqe eshte plot me receta shume shume te mira dhe te shumellojshme,se di cfare dashke ti.

  Pëlqejeni

 2. Unë Gatuaj says:

  Ushqimet e homogjenizuara jane ato te cilat perpunohen ne kushte super sterile pasi i dedikohen vecanerisht femijeve te vegjel. Mund ta gjesh ne formen e purese neper kavanoza te vegjel (te tipit Plasmòn, Nestlè etj) ne cdo supermarkete apo farmaci qe mban ushqim per femije.

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: