Çokollatë e ngrohtë e bërë në shtëpi

Nje filxhan me çokollate te ngrohte nuk i ben keq askujt, sidomos ne keto dite te ftohta dimri. Nuk keni nevoje te blini ato bustinat e gatshme qe thjesht treten ne qumesht; mund te realizoni vet nje çokollate te shijshme ne pak minuta.
Perberesit per 1 filxhan çokollate te ngrohte:

  • 1 luge plot kakao te hidhur pluhur (e cilesise me te mire)
  • 2 luge plot sheqer kallamsheqeri (ngjyre kaf)
  • 1 luge te vogel miell 00
  • 250ml qumesht
  • pak kanelle
  • gjysme luge te vogel gjalp (sipas deshires)
  • gjysme gote rum (sipas deshires)

Vendosim ne nje tenxhere te vogel kakaon pluhur, sheqerin, miellin dhe pak kanelle duke i perziere te gjithe perberesit bashke derisa te homogjenizohen. Shtojme pak nga pak qumeshtin e ftohte dhe gjithmone duke e perziere duhet te perftojme nje krem te trashe ngjyre kafe dhe pa kokrriza. Ne kete moment hedhim edhe qumeshtin e mbetur dhe e vendosim masen ne zjarr te avashem duke patur kujdes qe cokollaten ta perziejme gjate gjithe kohes per shkak se mund te formohen kokrriza dhe te ngjise ne anet e enes. E leme ne kete menyre rreth 10 minuta apo derisa te arrije trashesine e deshiruar. E heqim nga zjarri, e hedhim ne nje filxhan dhe e shijojme sipas deshires me pak pana siper.

*Keshille: Per ta bere akoma me te shijshme cokollaten tone, shtojme gjysme luge gjalp ne momentin qe po merr vale apo nese preferojme edhe gjysme gote rum ne filxhan perpara se ta servirim.

4 mendime mbi “Çokollatë e ngrohtë e bërë në shtëpi

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.