Zemër buke me djath dhe proshutë

Po iu rekomandojme nje idè mjaft origjinale per te filluar dreken/darken tuaj te Shen Valentinit. Pervecse jane te mrekullueshme per tu pare dhe mjaft te shijshme, mund te pregatiten edhe disa ore perpara, te ruhen ne frigorifer dhe te konsumohen ne momentin e deshiruar.
Perberesit per 4 persona

  • 6 feta buke tosti
  • 70gr djath tipi filadelfia me ereza
  • 2 luge pana per kuzhine
  • 4 feta proshute te pjekur
  • 1 dege selino
  • 1 qepe te njome
  • 1 tufe majdanoz
  • pak trumez
  • pak spec te kuq te embel

(per te realizuar kete recete, na nevojiten dy stampa ne forme zemre, njera me e madhe dhe tjetra me e vogel)

Lajme dhe qerojme degen e selinos, qepen e njome, majdanozin dhe i presim shume holle.

Ne nje ene te vogel punojme me luge druri djathin filadelfia me panen e lengshme derisa te formohet nje perberje kremoze, i japim shije me pak trumez dhe spec te kuq te embel dhe shtojme perimet e mesiperme te grira holle.

Me stampen e madhe, formojme 12 zemra nga 6 fetat e bukes se tostit (duke eleminuar koret), ndersa me stampen e vogel nxjerrim 12 zemra te vogla nga 4 feta proshute te pjekur.

Lyejme cdo zemer buke me djathin me ereza dhe i vendosim siper nje zemer me te vogel proshute. I vendosim te gjitha ne nje pjate te madhe dhe i servirim ne tavoline te dekoruar me ndonje gjethe mente.

2 mendime mbi “Zemër buke me djath dhe proshutë

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.