Makarona spageti me pana

Makarona spageti me pana

Makaronat me pana dhe djath kackavall jane nje pjate e pare shume e thjeshte dhe shume e shpejte per tu pregatitur. Mund te perdorim cdo lloj forme makaronash, te shkurtra apo te gjata.

Perberesit per 4 persona

  • 320gr makarona spageti (80gr per person)
  • 200ml pana kuzhine
  • 100gr gjalp
  • 100gr djath kackavall te grire
  • pak arre moskate
  • kripe
  • piper

Si fillim, vendosim makaronat per t’u ziere ne uje me kripe per kohen e treguar ne konfeksion.

Nderkohe pregatisim salcen me pana: hedhim panen e kuzhines ne nje tigan te madh (ne te cilin me pas do te shtojme makaronat), e rregullojme me pak kripe, pak arre moskate dhe e veme ne zjarr shume te ulet per 3-4 minuta derisa te avulloje uji i tepert dhe salca te trashet. Shtojme gjalpin te cilin e leme te shkrije plotesisht, dhe se fundi shtojme edhe makaronat e ziera e te kulluara duke i perziere shume mire me dy pirunj. Disa caste perpara se ta heqim nga zjarri, shtojme edhe pak piper te zi dhe djathin kackavall te grire gjithmone duke i perziere, i leme edhe disa minuta ne zjarr te avashem dhe i sherbejme te ngrohta neper pjata.

5 mendime mbi “Makarona spageti me pana

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.