Lulelakër me pulë (Mancarica de conopida cu pui)

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Pule me lulelaker

Pula me lulelaker eshte nje pjate tipike e kuzhines Rumune e cila njihet vecanerisht per shijet e saj te lidhura me fshatin duke qene se eshte influencuar shume nga kuzhina ruse, turke dhe austrohungareze. Per kete arsye, shija e kesaj recete do t’iu kujtoje pikerisht pjatat qe gatuhen ne mal; oreksndjellese dhe shume te vecanta!

Perberesit

 • 1 pule te vogel rreth 500gr
 • 500gr lulelaker
 • 3 domate mesatare
 • 1 qepe
 • kripe
 • piper
 • majdanoz
 • vaj ulliri

Fillimisht, ndajme lulelakren ne dege te vogla dhe e vendosim per tu ziere ne uje te valuar me kripe per rreth 10 minuta.

Ndajme pulen ne copa afersisht te te njejtes madhesi duke i kriposur dhe piperosur.

Ne nje tigan te thelle kaverdisim ne vaj ulliri qepen e prere holle per rreth 5 minuta, shtojme domatet e kaluara ne mikser (te bera purè), copezat e pules, lulelakren e kulluar nga uji i tepert dhe e leme te gjithen te gatuhet edhe per 20-25 minuta te tjera.

E sherbejme kete pjate sperkatur me pak majdanoz te fresket ne siperfaqe.

4 mendime mbi “Lulelakër me pulë (Mancarica de conopida cu pui)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.