Tavë me presh

Kjo pjate tradicionale shqiptare mund te pregatitet me mish te grire vici ose qengji. Eshte me te vertete shume e thjeshte, e shijshme dhe ideale per tu pregatitur ne ditet e ftohta te dimrit.

Perberesit

  • 1kg presh, te cilit i kemi eleminuar pjesen jeshile dhe e kemi prere ne feta diagonale 2cm
  • 1 qepe te madhe te grire holle
  • 200gr mish te grire (vici, qengji ose pule)
  • 120ml vaj ulliri
  • 1 luge gjelle salce domatesh
  • 1 koncentrate viçi (ose leng mish viçi)
  • spec te kuq jodjegs
  • kripe
  • piper te zi te sapobluar

Parangrohim furren ne 190°C.

Ne nje tigan, kaverdisim preshin per rreth 10 minuta ne vaj ulliri derisa te zbutet dhe e vendosim ne nje tave.

Ne vajin e mbetur, kaverdisim qepen me mishin e grire, shtojme lengun e mishit, salcen e domateve, specin e kuq jo djeges, kripe, piper te zi te sapobluar dhe e ziejme te gjithe masen per rreth 15 minuta. E hedhim kete perberje mbi preshin dhe e pjekim taven per rreth 1 ore. E sherbejme te nxehte mbi pure patatesh.-:

4 mendime mbi “Tavë me presh

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.