Reçel kumbulle me kanellë

Recel kumbulle me kanelle

Muaji Shtator, eshte periudha me e mire per te pregatitur recelin e kumbullave te cilin mund ta konsumojme me pas ne ditet e ftohta te dimrit qe na presin. Pervecse kumbullat jane me te lira, ato jane edhe te pjekura aq sa duhet; prandaj mos shpenzoni para duke blere recel te gatshem, plot me konservante dhe ngjyrues: sakrifikoni nje ore dhe do te keni nje mengjes te shendetshem per te gjithe vitin!

Perberesit per rreth 3 kavanoza

  • 1kg kumbulla te zeza pa berthame
  • 1/2kg sheqer
  • 1/2 molle
  • 1/2 luge te vogel kanelle pluhur

Fillimisht, lajme kumbullat, i heqim berthamen dhe i ndajme ne kater pjese duke i vendosur ne nje tenxhere te thelle. Shtojme gjithashtu edhe mollen e prere ne copa te vogla dhe sheqerin duke i perziere shume mire. I vendosim kapakun dhe i veme te ziejne ne zjarr shume te ulet duke i perziere here pas here me luge druri derisa kumbullat te zbuten plotesisht. Per kete, mund te nevojitet nga 1 deri ne 1 ore e gjysme; gjithcka varet nga fortesia e tyre dhe nga perzierja e vazhdueshme. Ne momentet e fundit, shtojme edhe kanellen pluhur, i perziejme mire dhe e hedhim recelin akoma shume te nxehte neper kavanoza te sterilizuar paraprakisht, i mbyllim mire dhe i kthejme permbys mbi nje platforme druri ne te cilen i leme te ftohen plotesisht pa i levizuar.

Per sterilizimin, mund te lexon keshillat tona te kuzhines duke klikuar ketu.

11 mendime mbi “Reçel kumbulle me kanellë

  1. Po nese nuk i hedh fare kanelle a ndryshon gje apo eshte e njejte vetem se ska kanelle… gjithsesi receta eshte fantastike vetem se une e urrej kanellen 😦 🙂

    Pëlqejeni

  2. Sa per dijeni, asnje lloj receli nuk i hidhet uje pasi frutat leshojne vet leng. E rendesishme eshte qe zjerja te behet me zjarr te ngadalshem.

    Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.