Makarona me tul gaforre dhe kungulleshka

Kjo pjate ka nje shije teper delikate, te cilen ia jep vecanerisht tuli i gaforres. Ky i fundit eshte pak i shtrenjte dhe i veshtire per tu gjendur (ne Shqiperi e gjeni ne rrjetin e supermarketeve Conad), por ne pamundesi te tij mund te perdorni surimi, qe ndryshe nga tuli i gaforres, eshte tul peshku merluc i Oqeanit Paqesor te cilit i eshte shtuar niseshte dhe paketohet ne forme cilindrash me ngjyre te jashtme portokalli. Per informacione te metejshme mbi kete produkt mund te lexoni ketu. Nderkohe shijoni receten: Perberesit

 • 400gr makarona te gjata (spageti, linguine etj)
 • 150gr tul gaforre (ose surimi)
 • 1 kungulleshke
 • 100ml pana kuzhine
 • 1 thelpi hudher
 • 1 gote vere te bardhe
 • pak konjak
 • pak djath parmixhano te grire (ose djath tjeter kaçkavall)
 • disa kokrra piper te kuq per zbukurim
 • kripe
 • vaj ulliri

Ziejme makaronat ne uje me kripe per kohen e treguar ne konfeksion.

Ne nje tigan qe nuk ngjit, kaverdisim ne pak vaj ulliri hudhren e shtypur, shtojme kungulleshken e lare dhe te prere ne rrathe dhe e leme te marre ngjyre per pak minuta. I shuajme kungulleshkat me vere te bardhe te cilen e leme te avulloje ne zjarr te fort, i kriposim, shtojme pak uje te nxehte dhe i leme te gatuhen per rreth 10 minuta ne zjarr te ulet.

Ne nje tigan tjeter me te madh, shtojme tulin e gaforres te prere holle dhe e shuajme me konjak ne zjarr te ulet. Shtojme panen e kuzhines, djathin kaçkavall te grire dhe e leme disa minuta derisa te marrin shije. Se fundi, shtojme edhe kungulleshkat, makaronat e ziera dhe te kulluara dhe i perziejme shume mire.

E sherbejme pjaten te zbukuruar me ndonje kokerr piper te kuq.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.