Si të shtrojmë një tavolinë festash

Ne menyre qe Dreka juaj e Krishtlindjes te ktheht ne nje moment te gezueshem per ju dhe miqte tuaj, nuk mjafton vetem pregatitja  e pjatave te shijshme, por nje rol te rendesishem ze edhe dekorimi i tavolines.
Ngjyra e mbuleses se tavolines varet nga ajo cfare deshironi te paraqisni: e bardhe, per thjeshtesi, pjata te bardha, qirinj me ngjyre te kuqe (nese eshte Krishtlindje), jeshile, apo te verdhe. Nese doni ta thyeni pak bardhesine, vendosni pjaten per servirje (pjatancen) te nje tjeter ngjyre, per shembull ngjyre ari apo argjendi.
Nese doni te sillni shpirtin e festave ne shtepine tuaj, synoni ngjyren e kuqe.
Nese ne dreken tuaj do te marrin pjese edhe femije, mundohuni qe ata te hutohen nga ngjyrat e ndryshme te pjatave apo gotave. Por kujdes! Mos perdorni me shume se 3-4 ngjyra.

Tani te shohim si te shtrojme tryezen per festa ne menyre sa me te rregullt:

Vendosim nje pjate per servirje (pjatance), siper saj pjaten per supe ose per sallate dhe luget, pirunjte dhe gotat i organizojme ne kete menyre:

pirunjte, ne te majte te pjates te renditur si ne foto, pra piruni per sallate, per darken (pjaten kryesore) dhe me pas per peshkun (nese servirni peshk)

thika, vendoset ne te djathte te pjates me tehun e drejtuar nga brenda

luget, ne te djathte te thikes

peceten, ne ane te pirunjve

luga dhe piruni per embelsiren, siper pjates

pjata per buken dhe thika, siper pirunjve ne te majte

gotat, siper pirunjve ne te djathte sipas renditjes qe tregohet ne fot

7 mendime mbi “Si të shtrojmë një tavolinë festash

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.