Puthje çokollate

Puthjet e çokollates, jane çokollata shume te vogla te perbera nga kremi i çokollates me lajthi, bashkuar me lajthi te pjekura te ndara ne copeza dhe zhytur me pas ne çokollate te zeze te shkrire. Shijojini!

Perberesit per 50-60 çokollata te vogla (varet nga madhesia qe i pregatisni)

  • 500gr krem çokollate me lajthi (te tipit Nutella)
  • 500gr lajthi te pjekura pa lekure
  • 100gr kakao pluhur
  • 100gr çokollate te zeze

Per te pregatitur puthjet e çokollates, si fillim, presim ne copeza te vogla lajthite me ndihmen e nje thike. I hedhim ne nje tas te thelle, shtojme kakaon pluhur dhe kremin e çokollates me lajthi duke i perziere derisa te formohet nje perberje homogjene.

Lagim duart me pak uje dhe formojme shume sfera te vogla te cilat i vendosim njera pas tjetres ne nje tabaka te madhe, ose ne nje tave drejtkendore te cilat i transferojme me pas ne frigorifer per 1-2 ore.

Pasi ka kaluar kjo kohe, shkrijme çokollaten e zeze ne banjomari ose ne mikrovale dhe i zhysim çokollatat nje nga nje me ndihmen e nje kruajtse dhembesh ose dy lugeve te vogla. I vendosim neper forma letre te vogla dhe i leme per rreth 2 ore te ngurtesohen.

Një mendim mbi “Puthje çokollate

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.