Akullore me Nutella

Akullore-me-nutellaAkullorja me Nutella eshte absolutisht nje nga me te mirat per te gjithe ata qe adhurojne shijen e çokollates bashkuar me ate te lajthise. Provoni ta servirni ne nje kaush ku fundin e keni mbushur me pak Nutella te shkrire, ose ti shtoni copeza lajthie siper!

Perberesit per rreth 700gr akullore

  • 450ml qumesht te plote (me 3.5% yndyre)
  • 200ml pana per embelsira
  • 350gr Nutella
  • 70gr sheqer
  • 50gr mjalte
  • 1 luge plot niseshte misri ose patatesh

Vendosim nje tenxhere ne zjarr ne te cilen shtojme qumeshtin, niseshten, sheqerin dhe Nutellen duke i perziere mire. Sapo te arrije piken e vlimit dhe perberja te trashet paksa, fikim zjarrin dhe e leme ne temperature ambjenti. Shtojme ne fund edhe mjaltin duke e perziere mire dhe e leme te gjithe masen te ftohet perpara se ta fusim ne akull.

Ne nje tas te madh, rrahim me ndihmen e nje mikser elektrik panen per embelsira, dhe kur kjo te jete plotesisht e qendrueshme, ia shtojme perberjes se mesiperme tashme te ftohur duke e perziere me kujdes nga poshte lart ne menyre qe perberja te mos humbi volumin. E vendosim akulloren ne akull derisa te ngrije plotesisht per 6-8  ore.

6 mendime mbi “Akullore me Nutella

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.