Qofte të gatuara në birrë

Qofte-te-gatuara-ne-birre

Kjo recete, eshte e gatuar ne nje stil teresisht te kuzhines austriake, por ne te njejten kohe eshte ndikuar edhe nga zakonet e gastronomise turke. Provoni ta shoqeroni me nje nga sallatat e shumta qe ne ju propozojme!

Perberesit

 • 600gr mish te grire viçi
 • 100gr proshute e tipit mortadela
 • 1 patate mesatare
 • 1 veze
 • 100ml birre bionde
 • 2 luge plot djath kaçkavall te grire
 • 1 thelpi hudher
 • 1 tufe majdanoz
 • pak arre moskate
 • nje maje luge kanelle
 • miell
 • vaj luledielli
 • 1 qepe te njome
 • kripe
 • piper

Ziejme si fillim pataten me gjithe lekure ne uje te kripur per rreth 30 minuta derisa te zbutet plotesisht. Nderkohe qe eshte akoma e nxehta, e qerojme dhe e kalojme ne shtypesen e patateve (ose me dhembet e nje piruni) duke e reduktuar ne puré.

Ne nje ene te madhe, bashkojme mishin e grire me purène e patateve, proshuten mortadela te grire ne mikser se bashku me hudhren, vezen, djathin kaçkavall, majdanozin e grire, kanellen, arren moskate dhe kripe e piper.
Formojme me perberjen sfera me madhesine e nje kajsie dhe i kalojme ne miell.

Ne nje tigan hedhim 5-6 luge vaj luledielli dhe shtojme qepen e njome te grire shume holle duke e kaverdisur per 1-2 minuta. Shtojme qoftet dhe i skuqim per rreth 5 minuta duke i kthyer ne menyre qe te gatuhen uniforme. Shtojme birren dhe i gatuajme edhe per 10 minuta te tjera.

I sherbejme qoftet te ngrohta.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.