Fileto derri me patëllxhan

Fileto e derrit me patellxhan, eshte nje pjate e dyte me nje shije mjaft te veçante, duke qene se ky lloj mishi dhe patellxhanet kombinohen ne menyre perfekte midis tyre.
Perberesit

  • 700-800gr fileto derri ne nje cope te vetme
  • 1 patellxhan i madh
  • 2 domate
  • 2 thelpinj hudher
  • pak sherebele (1-2 gjethe) + per zbukurim
  • 4 luge vaj ulliri
  • kripe
  • piper

Qerojme thelpinjt e hudhrave dhe i ndajme ne dy pjese nga ana gjatesore. Lajme nen uje te rrjedhshem dhe thajme mire gjethet e sherebeles dhe i ndajme edhe keto per se gjati. E çpojme fileton e derrit ne 4 pjese te ndryshme duke vendosur brenda seciles gjysmen e hudhres ose sherebeles.

Ne nje tigan, hedhim gjysmen e vajit te ullirit dhe kur ky te jete i nxehte, kaverdisim fileton e mishit  per rreth 5 minuta duke e rrotulluar shpesh. E rregullojme me kripe, piper dhe e gatuajme ne zjarr te ulet per rreth 50 minuta duke e kthyer here pas here nga ana tjeter dhe duke e laguar me pak uje te ngrohte.

U heqim lekuren domateve dhe i presim ne copa te medha, pastrojme patellxhanin dhe e presim ne kubik. Ngrohim vajin e mbetur ne nje tigan tjeter, shtojme kubiket e patellxhaneve, i kriposim e piperosim dhe i gatuajme per rreth 5 minuta ne zjarr te ulet duke i perziere here pas here. Shtojme edhe domatet dhe vazhdojme gatimin edhe per rreth 10 minuta te tjera. E hedhim salcen e perftuar ne tiganin ku po gatuajme mishin dhe e leme te gjithe perberjen ne zjarr te ulet per 20 minuta ne menyre qe te marri shije.

Perpara se ta presim mishin ne fileto te holla, e leme te pushoje per rreth 10 minuta me temperature ambjenti.

E servirim me salcen me patellxhan duke e zbukuruar me ndonje gjethe sherebele.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.