Kek me rrush të thatë

Kek-me-rrush-te-thateReceta e kekut me rrush te thate qe po ju paraqesim me poshte, eshte nje embelsire shume e bute dhe e lehte per tu konsumuar per mengjes ose per zemer se bashku me nje gote qumesht apo çaj.

Perberesit

 • 260gr miell 00
 • 250gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 250gr sheqer
 • 150gr rrush te thate
 • 3 veze te plota+2 te verdha
 • 80ml konjak
 • 1 pako te  vogel pluhur pjekes
 • 1 pako te vogel vanilje
 • lekuren e 1 limoni
 • pak kripe

Vendosim per tu regjur ne nje ene rrushin e thate se bashku me konjakun per rreth gjysme ore (nese do t’ia sherbeni edhe femijeve, zevendesojeni konjakun me uje ose arome rumi te tretur ne uje).

Nderkohe, rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik gjalpin me sheqerin derisa te formohet nje perberje e fryre dhe me ngjyre te hapur. Shtojme vezet e plota nje nga nje duke patur kujdes te mos shtojme te dyten nese e para nuk eshte thithur plotesisht nga perberja, dhe ne fund shtojme edhe te verdhat.

Hedhim miellin e situr, pluhurin pjekes, pak kripe, vaniljen, lekuren e limonit dhe i perziejme shume mire te gjithe perberesit me ndihmen e nje spatule derisa te formohet nje brume homogjen.

Shtrydhim rrushin e thate i cili tashme duhet te jete gati, e kalojme ne pak miell dhe e bashkojme me brumin qe perftuam me siper.

E hedhim perberjen ne nje forme drejtkendore (prej plumcake) me gjatesi rreth 26cm te cilen e kemi lyer me pak gjalp dhe miell dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 170°C per rreth 40 minuta, duke bere gjithmone ne fund proven e pirunit.

E leme te ftohtet per disa minuta ne temperature ambjenti, me pas e heqim nga forma me kujdes dhe e leme te ftohet plotesisht perpara se ta sherbejme te prere ne feta

15 mendime mbi “Kek me rrush të thatë

 1. @eli, pluhuri pjekes eshte si tip sode, por nuk i jep ngjyren e verdhe kekut dhe i jep nje shije me te mire. Gjendet me emrin baking powder.

  Pëlqejeni

 2. Keku me stafidhe eshte i kendeshem, por duam te mos jete shum i embel çfare duhet te perdorim se kemi familjare qe jane me diabet dhe me yndyrna. Se nuk duam ti perjashtojme nga tryeza. Faleminderit

  Pëlqejeni

  1. @Valentina Drazho, rrushit te thate nuk egziston ndonje menyre per tja reduktuar embelsine, e vetmja gje qe mund te besh eshte te perdoresh rrushin e thate te zi qe ka me pak sheqer se ai i bardhi.

   Pëlqejeni

 3. @unegataj.com jeni website me i mire per receta gatimi, jeni bere pike referimi per cdo gatim, ju pergezoj nga zemra.
  Kete kek une e kam gatuar dhe me ka dale fantastik, shume e shijshme si recete, dhe do ta gatuaj perseri. Faleminderit edhe njehere!

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje te Unë Gatuaj Anuloje përgjigjen

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.