Peshk barbun me salcë në furrë

Barbun me salce ne furreBarbuni, eshte nje nga peshqit me te shijshem dhe me te shendetshem te ujit te kripur, i cili shpesh gatuhet ne menyren me te thjeshte te mundshme: i skuqur. Por sot po ju propozojme nje variant akoma me te shendetshem dhe akoma me te shijshem: ate te gatimit ne furre duke i shtuar açuge, majdanoz, salce domatesh dhe vere te bardhe!
Perberesit

  • 1kg peshk barbun
  • 6 açuge nen shellire
  • 1 luge salce domatesh
  • 1 gote vere te bardhe
  • 4 luge vaj ulliri
  • 20gr gjalp
  • 1 luge te vogel majdanoz te grire holle
  • galete
  • kripe
  • piper

Pastrojme shume mire peshkun barbun nga luspat, te brendshmet, e shplajme nen uje te ftohte te rrjedhshem dhe i thajme me leter kuzhine ose me nje pecete te paster. Shplajme nen uje te rrjedhshem edhe açuget dhe i shtypim me pirun.

Ne taven ku do te gatuajme peshqit, hedhim dy luge vaj ulliri, shperndajme ne fundin e saj açuget, majdanozin e grire holle dhe salcen e domateve te cilen e kemi perziere me veren e bardhe. Rendisim se fundi edhe barbunet njeri pas tjetrit, i rregullojme me kripe, piper, i sperkasim me dy luge vaj ulliri dhe me galete. Shtojme siper tyre edhe gjalpin e ndare ne copeza te vogla.

I pjekim barbunet ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 35 minuta. I sherbejme te nxehte shoqeruar me salcen e tyre dhe nje sallate te stines.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.