Patatina të bëra në shtëpi

patatina te bera ne shtepiEshte e vertete qe eshte shume me e thjeshte te blejme nje pako patatina ne supermarket, sesa ti pregatisim vet duke shpenzuar pak kohe. Por receta qe po ju paraqesim me poshte, eshte shume me e shendetshme, pa kimikate, kripera te teperta dhe konservante!
Perberesit

 • patate
 • vaj luledielli per skuqje
 • kripe
 • piper/rigon/spec te kuq per shije

Qerojme patatet shume mire duke mos lene asnje njolle jeshile ose syth te mbire. I lajme dhe i presim ne feta sa me te holla te jete e mundur me ndihmen e nje thike te mprehte. I vendosim fetat e patateve ne nje tas me uje te ftohte per rreth 2 ore duke ja nderruar ujin cdo 1 ore (pra dy here gjithesej). Kjo ben qe patatet te leshojne niseshten e tepert dhe te rezultojne krokante.

I kullojme dhe i thajme shume mire me letra kuzhine ose nje pecete te paster. Skuqim nga 6-7 feta patatesh ne vaj te bollshem te nxehte (190°C) per rreth 3 minuta, apo derisa te kene marre ngjyre te arte. I heqim nga vaji, i vendosim mbi disa letra kuzhine ne menyre qe te thithin vajin e tepert dhe i rregullojme me kripe dhe ereza te ndryshme sipas deshires. I konsumojme vetem pasi patatinat te jene ftohur plotesisht ne temperature ambjen

5 mendime mbi “Patatina të bëra në shtëpi

 1. Pershendetje,

  mua me pelqejne shume recetat tuaja, por mezi gjenden ne pdf, ju lutem mund te mi dergoni me e-mail kete recete dhe 4 salcat, pjesa I.

  Faleminderit
  Eva

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.