Tavë me pulë dhe perime

 • Racione: 4-6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Pule me perime ne furre

Doni te pregatisni nje recete super te thjeshte ne vetem 1 ore? Te pjekur ne furre dhe jo te skuqur? Ja sesi:

Perberesit

 • 4 gjokse pule pa kocke dhe pa lekure, ne kubik te medhenje
 • 350gr kerpudha te fresketa, ne feta te holla
 • 250gr domate, ne copa te vogla
 • 1 qepe e madhe, e prere imet
 • 1 spec i kuq, i prere ne shirita
 • 1 spec jeshil, i prere ne shirita
 • 1 dore ullinj te zinj pa berthame
 • 100ml vere e bardhe ne temperature ambjenti
 • 1 luge e vogel rigon i thate
 • 1 luge gjelle majdanoz i fresket i grire holle
 • vaj ulliri
 • miell
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar

Parangrohim furren ne 200C.

Ne nje qese plastike hedhim miellin, kripe, rigoni dhe piper te zi, shtojme kubiket e pules dhe i perziejme mire derisa te vishen me miell. I vendosim ne nje tave, i sperkasim bollshem me vaj ulliri dhe i pjekim per rreth 20 minuta duke i perziere 1 apo 2 here.

Shtojme qepet, specat dhe kerpudhat ne tave dhe vazhdojme gatimin edhe per 20 minuta te tjera, duke i perziere vetem nje here.

Shtojme domatet, veren e bardhe dhe vazhdojme pjekien edhe per 10 minuta te tjera. E sperkasim taven me pule me majdanozin e grire. E sherbejme te nxehte shoqeruar me oriz te bardhe ose makarona spageti shume te holla

Foto nga: http://www.foodsogoodmal

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.