Si të pregatisim polenta?

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Polenta

Kjo eshte menyra me e thjeshte per te pregatitur polenten, e cila nuk eshte gje tjeter vetem se miell misri i gatuar ne uje me kripe derisa te trashet e te behet kremoze. Pasi e kemi gatuar, mund ti shtojme ereza te fresketa, djathera te ndryshem te grire, ta presim ne copa per ta skuqur apo pjekur.

Perberesit

 • 1 gote miell misri
 • 2 gota uje
 • 1 luge gjalp
 • kripe

Vendosim per te zjere ujin me kripe ne nje tenxhere te madhe ne zjarr te larte. Hedhim pak nga pak miellin e misrit duke e perziere shpesh derisa te bashkohet teresisht me ujin. Ne kete faze, duhet patur kujdes te mos e shtojme miellin e misrit pernjehere pasi do te behet me kokerriza dhe do te prishet uniformiteti i polentes.

Ulim zjarrin ne minimum dhe e gatuajme polenten derisa te trashet dhe te shkeputet nga anet e tenxheres, per 20-30 minuta, duke e perziere here pas here.

E heqim nga zjarri, shtojme gjalpin dhe e perziejme derisa te shkrije. E rregullojme me kripe nese eshte e nevojshme dhe e sherbejme menjehere.

Foto nga: http://easyrecipes.com/

7 Comments

 1. Arta says:

  pershendetje.ju pergezoj per punen tuaj . nese eshte e mundur mund te ne rekomandoni cilat ereza te fresketa shkojne me kete gatim.faleminderit.

  Pëlqejeni

 2. nezi says:

  te gjitha ato qe lexova mu duken te thjeshta dhe shum te kuptushme ma merr mendja qe jan edhe shum te shijme duhet mi pregatit e mi provu faliminderit

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: