Supë Vjeneze me patate

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
supe vjeneze me patate

Nese nuk mund te shkon ne Vjene, silleni Vjenen ne kuzhinen tuaj duke pregatitur kete supe te ngrohte e cila mund te serviret edhe si pjate e pare, por edhe si pjate e vetme duke qene se permban perberes kalorik si pançeta, lengu i mishit, gjalp etj.

Perberesit

 • 400gr patate ne kubik te vegjel
 • 100gr mish i thate i tymosur (pançete) ne kubik te vegjel (disa e zevendesojne me salçiçe te tymosur)
 • 1 qepe te vogel te prere shume holle
 • pjesen e bardhe te nje preshi te prere shume holle
 • 100 gr perime: karrota dhe selino ne kubik te vegjel
 • 20gr kerpudha porçini te thata
 • 1l leng mish viçi
 • 1 luge plot miell
 • 2 luge plote gjalp
 • kripe
 • piper
 • disa gjethe manxurane
 • 2 gjethe dafine

Kaverdisim me gjalp ne zjarr te ulet pançeten dhe qepen derisa kjo e fundit te zbutet. I sperkasim me miell dhe shtojme lengun e mishit duke i perziere shume mire. Shtojme karrotat, selinone, kerpudhat e thata , i japim shije me kripe, piper, dafinen, manxurane dhe i leme te gatuhen per rreth 15 minuta.

Shtojme patatet dhe i leme derisa te zbuten plotesisht, per rreth 20 minuta te tjera.

E servirim te zbukuruar ne siperfaqe me disa gjethe te fresketa manxurane. E shoqerojme me feta buke te thekura dhe nje gote vere Austriake Grooner.

Foto nga: http://www.chefkoch.de

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.