Kek me çokollatë të zezë dhe vaj ulliri (pa miell)

  • Racione: 8 persona
  • Vështirësi: e thjeshtë
  • Shtype
Torte me cokollate dhe vaj ulliri

Kombinimi I çokollates se zeze me vajin e ullirit mund te tingelloj pak cuditshem ne fillim, por ju siguroj qe ne shije te dyja shkojne mrekullisht mire.
Edhe nese perdorim nje vaj ulliri ekstra te virgjer me shije te forte, kjo nuk do te ndihet aq shume tek keku sa t’ja prishe shijen, perkundrazi… do ta bej edhe me te shkrifet dhe me zemer te bute.

Perberesit per nje tave me diameter 20cm

  • 200gr çokollate te zeze (min 70% kakao)
  • 125ml vaj ulliri I nje cilesie shume te mire
  • 180gr sheqer te bardhe
  • 5 veze te medha
  • 3 luge arra ose bajame ose lajthi te grira
  • nje maje luge kripe
  • sheqer pluhur per sperkatje

Parangrohim furren ne 180 grade Celcius.

Ndajme çokollaten ne copa dhe e shkrijme ne banjomari ne kete menyre: vendosim çokollaten ne nje tas metalik ose qelqi qe I reziston nxehtesise, te cilin e kemi zhytur ne nje tenxhere me uje qe eshte duke vluar. E perziejme here pas here ne menyre qe çokollata te shkrihet shpejt dhe uniformisht.
Shtojme pak nga pak vajin e ullirit dhe vazhdojme perzierjen me kujdes. Shtojme 120gr sheqer (afersisht 1/3) dhe e perziejme mire derisa ky I fundit te kete shkrire plotesisht.

E heqim enen nga banjomaria, shtojme frutat e thata, nje maje luge kripe dhe te verdhat e vezeve duke vazhduar perzierjen. E leme menjane kremin e çokollates.

Ne nje tjeter ene te paster, rrahim te bardhat e vezeve me 60gr sheqer derisa vellimi I tyre te rritet dhe masa te mos bjere nga ena.

Bashkojme te bardhat e vezeve me kremin me çokollate duke i perziere me delikatese nga poshte lart me ane te spatule.

Lyejme me vaj ulliri taven e rrumbullaket dhe hedhim ne te brumin e kekut. E pjekim per 40 minuta, duke bere gjithmone ne fund proven e pirunit.

E leme te ftohet plotesisht ne temperature ambjenti perpara se ta nxjerrim nga forma. Duke qene se ky kek nuk permban miell, siperfaqa e tij do te forcohet dhe plasaritet, por kjo eshte normale. Nderkohe brendesia do te rezultoje shume e bute dhe e shkrifet.

Ne momentin qe e sherbejme, e sperkasim me pak sheqer pluhur dhe e shoqerojme me krem pana te rrahur. Ky lloj keku shkon mrekullisht me nje filxhan kafe ekspres!

Foto nga: http://unbiscottoalgiorno.com

3 mendime mbi “Kek me çokollatë të zezë dhe vaj ulliri (pa miell)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.