Supa e parë e bebit

 • Racione: 1 femije
 • Vështirësi: shumë e thjeshtë
 • Shtype

Supa e pare e bebit duhet patjeter te permbaje tre perimet kryesore te cilat nuk shkaktojne alergji dhe jane lehtesisht te tretshme nga organizmi i tyre i vogel: karrota, patate dhe kungulleshke (ose kungull portokalli). Nuk ka nje sasi te mirepercaktuar pasi çdo gje varet nga oreksi i femijes. Fillohet me disa luge duke e rritur me pas sasine.
Lengun e perimeve e pregatisim nje here ne dy dite dhe e ruajme ne frigorifer ne nje tas te mbyllur hermetikisht.

Perberesit

 • 1 patate e vogel, e qeruar, ne copa te vogla
 • 1 karrote e vogel, e qeruar, ne copa te vogla
 • 1 kungulleshke e vogel, ne copa te vogla (ose kungull portokalli)
 • 1 liter uje te ftohte
 • 1 luge e vogel djath parmixhano ose grana te grire
 • 1 luge e vogel vaj ulliri
 • per trashje: miell misri dhe tapioka ose miell orizi pa qumesht

Ziejme ne uje te ftohte pa kripe te gjitha copezat e perimeve per 1 ore derisa te zbuten plotesisht. Kullojme lengun dhe i leme perimet menjane.

Javen e pare pregatisim ushqimin vetem me lengun e perimeve duke e trashur me miell orizi apo miell misri dhe tapioka. I japim shije me nje luge te vogel vaj ulliri ekstra te virgjer dhe nje luge te vogel djath te grire parmixhano, i cili eshte nje burim i shkelqyer kalciumi dhe proteinash.
Pas javes se pare, shtojme edhe perimet e kaluara ne mikser, duke shtuar sasine e perimeve dhe duke reduktuar miellin. Si alternative e miellit per trashje mund te shtojme makarona shume te vogla te cilat jane posaçerisht per beba, duke filluar nga muaji i katert.
Foto nga: http://www.profumodicosebuone.com

2 mendime mbi “Supa e parë e bebit

 1. Prsh deshta te pys ushqimet prej muajit 8 per bebin ,un ipergadis perimee te ndryshme,por desha tjy pys qfar mishi duhet per bebin ,me pregadit a asht e nevojshmee ,ju pershndes

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.