Pjata të para

Supë me bizele

Ne keto dite pranvere/vere, eshte mekat te mos gatuhen perimet e fresketa dhe te stines,  pjese e te cilave jane edhe bizelet. Kjo supe permban minimumin e veshtirsise dhe eshte ideale nqs nuk doni te hani rende ne darke, por pa hequr dore nga shija.
Perberesit per 4 persona

 • 300gr bizele (te fresketa apo te ngrira)
 • ½ qepe
 • 1 karrote
 • 1 dege selino
 • 1 domate e madhe
 • 3 luge vaj ulliri
 • 100gr makarona supe apo oriz
 • kripe
 • borzilok

Ne nje tenxhere te thelle hedhim vajin e ullirit, shtojme qepen, selinon dhe karroten, te gjitha keto te lara dhe te prera holle dhe domaten e prere ne kubik. I gatuajme per 5 minuta ne zjarr mesatar, duke shtuar se fundi bizelet, i leme qe te marrin shijen e njera tjetres dhe i mbulojme me uje, shtojme pak kripe dhe i leme te ziejne per rreth 10 minuta.

Pas kesaj kohe, shtojme makaronat e vogla per supe dhe borzilokun, i leme te ziejne akoma edhe per rreth 7-8 minuta. Kjo supe mund te serviret e nxehte apo e ngroht

Supë me vezë dhe limon

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Supe me veze dhe limon

Supa me oriz, veze dhe limon, aq e njohur nga te gjithe shqiptaret, ne te vertete ka origjine greke. Emri i saj origjinal eshte Avgolemono e cila do te thote pikerisht veze dhe limon. Kjo recete permban copeza te vogla mishi pule, sasia e te cilave mund te shtohet apo te pakesohet sipas deshires.

Perberesit

 • 2 gjokse pule me lekure (500-600gr)
 • 1 qepe, e ndare ne 4 pjese
 • 1 karrote, e ndare ne 2 pjese
 • 1 dege selino, e ndare ne 2 pjese
 • 1.5 liter uje te ftohte
 • 1 filxhan çaji oriz kokerrumbullaket (sasi e se cilit mund te pakesohet nese e doni supen me te holle)
 • 2 veze
 • gjalp
 • kripe
 • leng limoni sipas deshire
 • piper/majdanoz te fresket te grire holle

Si fillim pregatisim lengun e pules duke vendosur ne tenxhere gjokset e pules, ujin, qepen, karroten, selinon dhe kripen. Kur te kene marre vale, heqim shkumen qe formohet ne siperfaqe dhe vazhdojme gatimin ne zjarr te avashem per 30-45 minuta. Heqim gjokset e pules nga zjarri dhe i leme ne nje ane qe te ftohen.

Eleminojme edhe perimet dhe ne lengun e pules shtojme orizin te cilin e ziejme per rreth 20 minuta, apo derisa te zbutet. E heqim nga zjarri duke i shtuar mishin e pules te prere ne copa te vogla.

Ne nje tas te madh rrahim vezet me pak kripe dhe i hollojme me 1 gote te madhe uje te ftohte duke i perziere shume mire. Ja shtojme kete perberje supes te cilen e kemi vendosur ne zjarr te avashem duke e perziere per 2-3 minuta.

Ne momentin e servirjes e sperkasim me pak gjalp te shkrire ne siperfaqe, dhe me majdanoz te fresket te grire holle (nese ja servirim femijeve) ose piper te zi te sapobluar (nese ja servirim te rriturve). Sipas deshires i shtojme edhe leng limoni te sapo shtrydhur.

Supë me karkaleca

Sot duam t’iu rekomandojme nje supe me karkaleca, nje recete mjaft e thjeshte dhe nje sukses i garantuar. Shija eshte shume delikate, por edhe shume e pasur ne te njejten kohe.
Perberesit per 2 persona

 • 250gr karkaleca
 • 1 karrote
 • 1 domate te vogel
 • 1 qepe te vogel
 • 20gr gjalp
 • 1 dege selino
 • 1 thelb hudher
 • 1 gote vere te bardhe
 • 1 gjethe dafine
 • vaj ulliri
 • majdanoz
 • pak miell
 • piper te zi
 • pak pluhur xhinxheri

Ne nje tigan hedhim pak vaj ulliri, hudhren, qepen, karroten, selinon dhe domaten te gjitha keto te prera ne kubik ndersa hudhren e grire holle. Shtojme levoret dhe kokat e karkalecave te cilat i kemi qeruar paraprakisht dhe i shuajme me 1 gote vere te bardhe. E leme derisa vera te avulloje dhe shtojme 250ml uje, nje gjethe dafine dhe i gatuajm ne zjarr te moderuar per rreth gjysme ore. E filtrojme te gjithe perberjen dhe e leme ne nje ane.

Supë krem me lulelakër dhe pana

Supa krem me lulelaker dhe pana eshte nje pjate teper e shijshme dhe perfekte per t’u konsumuar sidomos ne darke.
Perberesit per 2 persona

 • 1 lulelaker e vogel
 • ½ qepe
 • 1 thelb hudher
 • 1 kub koncentrate perimesh
 • 1 te verdhe veze
 • 50ml pana kuzhine
 • 3 feta buke tosti
 • tulin e nje fete buke
 • vaj ulliri
 • kripe
 • pak djath kackavall te grire

Si fillim pregatisim lengun e perimeve me nje kub koncentrate perimesh dhe 750ml uje. Nderkohe lajme lulelakren duke i hequr pjeset e demtuara dhe e presim ne copa te vogla. Presim holle edhe qepen dhe hudhren te cilat i kaurdisim ne nje tigan me pak vaj ulliri. Se fundi shtojme copat e lulelakres dhe i preziejme me nje luge druri.

I shtojme perberjes tulin e bukes te therrmuar, i lagim te gjithe perberesit me lengun e perimeve dhe i ziejme per 20 minuta ne zjarr te avashem. Me pas i heqim nga zjarri dhe e grijme te gjithe perberjen me ndihmen e nje mikseri, shtojme te verdhen e vezes, panen dhe djathin kackavall te grire dhe i perziejme akoma dhe per pak minuta.

E vendosim kremin me lulelaker ne dy tasa dhe i hedhim pak vaj ulliri siper. Gjithashtu per ta shoqeruar perdorim edhe disa kubik buke per tost te cilat i kemi thekur fillimisht ne thekese apo ne furre per 1-2 minuta.

Supë krem me brokoli

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Supe krem me brokoliKjo pjate me shume pak kalori (vetem 200 kalori!) eshte e lehte, kremoze dhe e shijshme. Mund te serviret fare mire ne nje darke pas festave duke synuar reduktimin e kalorive te teperta ne total… Provojeni dhe rezultati do te jete mbreselenes!

Perberesit

 • 400gr lule brokoli
 • 2 patate mesatare, te prera ne copa
 • 1 thelpi hudher te qeruar dhe te shtypur
 • mente e fresket
 • borzilok i fresket
 • 1 liter leng perimesh ose uje
 • 4 luge vaj ulliri ekstra te virgjer
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar

Si te pergatisim supen me brokoli

Supe krem me brokoli 1

Kaverdisim ne vaj ulliri ekstra te virgjer hudhren, patatet dhe brokolit per disa minuta (1). Shtojme borzilokun dhe menten e fresket dhe i leme derisa te marrin shije (2). Shtojme uje te nxehte ose leng perimesh dhe e ziejme supen per rreth 20 minuta, apo derisa brokoli te zbutet (3).

Supe krem me brokoli 2

Kur perimet te jene zbutur plotesisht (4) e kalojme te gjithe masen ne nje perzieres me zhytje derisa te perftojme nje krem homogjen. Shtojme edhe pak vaj ulliri ne siperfaqe dhe e perziejme mire (5). E rregulloje supen krem me kripe, piper te zi te sapobluar dhe e sherbejme te zbukuruar me ndonje gjethe mente (6) .

Spageti karbonara

Spageti karbonaraNje tjeter recete italiane, Spaghetti alla Carbonara, nje pjate Romane e cila dallohet per thjeshtesin e perberesve te saj dhe shijen mjaft te veçante. Lloji i makaronava qe preferohen me shume jane spageti, por mund te pregatitet edhe me Vermicelli, Spaghetti alla chitarra, Rigatoni etj.

Perberesit

 • 350gr makarona spageti
 • 4 te verdha vezesh
 • 150gr pançete te tymosur, te prere ne kubik
 • 2 luge vaj ulliri
 • djath i grire Pecorino Romano (apo çdo lloj tjeter djathe kaçkavall dele i grire)
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar

Ziejme makaronat spageti ne nje tenxhere me uje te kripur.

Nderkohe ne nje tigan skuqim pançeten me 2 luge vaj ulliri derisa te behet krokante (rreth 4 minuta). E heqim nga zjarri dhe e leme te ftohet.

Ne nje ene qelqi rrahim te verdhat e vezeve me djathin e deles, shtojme piper sipas deshires dhe ne momentin e fundit (perpara se ti bashkojme me makaronat) shtojme pançeten e skuqur.

Kullojme makaronat dhe i hedhim ne enen e qelqit duke i perzjere mire me salcen e pregatitur me siper. I servirim te ngrohta duke i sperkatur siper me pak piper te zi (sipas deshires) dhe djath dele te grire.

*Keshille: Makaronat dhe salca e pregatitur nuk duhet te bashkohen kurre mbi zjarr. Kjo per arsye se do te shkaktonte “gatimin” e vezeve dhe do ti bente te dukeshin si te skuqura.

Foto nga: http://gianni.tv/

Makarona spageti me limon në shportë alumini

Makarona spageti me limon në shportë aluminiDuke shfletuar nje liber kuzhine kryesisht me receta italiane, me ra ne sy nje e tille ku perberesi kryesor ishte limoni. Dhe si gjithmone eksperimentet nuk mungojne, sidomos nqs behet fjale per nje pjate te fresket e cila mund te konsumohet ne ditet e nxehta te veres. Pervec kesaj, limoni eshte nje burim i vitamines C, A e B1 dhe i acidit citrik.
Lengu i tij mund te perdoret si zevendesues i uthulles ne sallate, si antioksidant per perime dhe fruta te ndryshme, ne marinada, ne sallaten e frutave etj.

Perberesit

 • 350gr makarona te gjata (spaghetti, linguine etj)
 • 2 domate te medha
 • 1 thelpi hudher, e grire holle
 • 2 luge gjelle leng limoni
 • 2 luge te vogla kaperi nen uthull ose nen kripe
 • borzilok i fresket
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar

Ziejme makaronat ne uje me kripe per egzaktesisht  kohen e treguar ne konfeksion, pasi duhet te rezultojne “al dente”.

Zhysim domatet ne uje te vluar, i leme disa minuta ne menyre qe ti hiqet sa me shpejt lekura dhe i qerojme. Eleminojme farat e brendeshme dhe tulin e presim ne kubik te vegjel.

Vendosim ne zjarr nje tigan ne te cilin shtojme domatet, lengun e limonit, dy luge nga uji i makaronave, kaperit, pak kripe e piper te zi. E gatuajme salcen ne zjarr te ulet per afer 15 minuta. 5 minutat e fundit shtojme hudhren dhe borzilokun. Shtojme ne fund edhe makaronat dhe i perziejme mire.

Marrim nje leter alumini dhe i japim formen e nje shporte (pjese shkelqyese nga jashte). Hedhim ne te makaronat, e mbyllim shporten dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per 15 minuta. I sherbejme te ngrohta brenda shportes se aluminit.

Makarona kaneloni me mish të grirë

kaneloni me mish te grireKjo pjate e pare eshte padyshim teper e shijshme dhe shume kalorike. Per kete arsye nuk gjen vend te perhershem ne tavolinen time, por nuk te le asnjehere ne balte kur behet fjale per nje dreke familjare apo mes miqsh. Mbushja tradicionale e Kaneloni eshte me mish te grire dhe gjize e spinaq (receten e se ciles do ta gjeni ketu). Megjithate mjafton pak fantazi dhe keto makarona qe per nga forma jane me antiket ne bote, u pershtaten cdo familje dhe cdo kerkese.

Perberesit per 16 kaneloni

 • 500gr mish te grire
 • 1 qepe e vogel, e grire holle
 • 1 karrote e vogel, e grire holle
 • 1/2 dege selino, e grire holle
 • 1 thelpi hudher, e grire holle
 • 400gr salce domatesh
 • 2 veze
 • 4 luge gjelle djathe grana te grire (apo djathe kaçkavall)
 • 2 luge gjelle gjalp
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • 1/2 l salce beshamele

Si fillim, ziejme kanelonit ne uje te kripur per kohen qe tregohet ne ambalazh. Menjehere pas zierjes i kalojme ne uje te ftohte dhe i leme te kullojne mbi nje pecete te paster dhe te lagur.

Pregatisim salcen beshamel sipas recetes qe do ta gjeni ketu.

Nderkohe qe makaronat ftohen, pregatisim nje salce te thjeshte. Shkrijme gjalpin ne nje tigan te thelle dhe kaverdisim ne te qepen, hudhren, selinone dhe karroten derisa te zbuten (shtojme pak uje nese eshte e nevojshme). Shtojme mishin e grire dhe e gatuajme edhe per pak minuta duke e shtypur me dhembet e nje piruni. Shtojme salcen e domateve, e rregullojme me kripe dhe piper dhe e leme menjane te ftohet pak. Se fundi, shtojme edhe vezet dhe 2 luge djathe kaçkavall te grire duke e perziere mire.

Me ndihmen e nje luge te vogel, mbushim kanelonit me salcen me mish te grire dhe i rendesim njeri pas tjetrit ne nje tave ku kemi hedhur disa luge salce beshamele. I mbulojme siper me salcen beshamele, 2 luget e mbetura te djathit kaçkavall te grire dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 15 minuta, apo derisa siperfaqa te kete marre ngjyre te arte. I sherbejme te ngrohte.

Foto nga: http://www.cucchiaio.it/