Kek i thjeshtë me bajame dhe copëza çokollate

 • Racione: 6-8
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
10422068_10152413900106540_2510975485889476660_n

Ky kek eshte teper i thjeshte per tu pregatitur, nuk kerkon as peshore kuzhine dhe as ndonje perberes te veçante qe nuk mund ta gjeni ne shtepi. Nese nuk keni fruta te thata dhe çokollate, provoni ti shtoni pak reçel, mbase ate qe keni kohe qe nuk e perdorni, por kujdes: zvogeloni masen e sheqerit. Eshte ideal per mengjes, shoqeruar me nje gote qumesht.

Perberesit

 • 2 gota miell (mund te nevojiten pak me pak se 2 gota, varet sesa miell thith brumi)
 • 1 gote sheqer
 • 1 gote gjalp te shkrire ne mikrovale
 • 1/2 gote kos
 • 2 veze
 • 1 luge e vogel sode buke
 • 1 pako te vogel vanilje
 • bajame/arra/lajthi 
 • copeza çokollate te zeze/te bardhe/me qumesht
 • sheqer pluhur per sperkatje

Rrahim fillimisht vezet e plota me sheqerin derisa te na formohet nje mase e fryre me ngjyre te verdhe te hapur. Shtojme nje nga nje perberesit e tjeter: kosin, gjalpin e shkrire, miellin, soden dhe vaniljen gjithmone duke vazhduar perzierjen me luge druri.

Kekut i japim shije me frutat e thata (mund ti shtojme çfare te deshirojme: bajame, arra, lajthi, rrush te thate) dhe copezat e çokollates.

Lyejme nje forme te rrumbullaket per kek me pak gjalp dhe miell ose e veshim me leter furre te lagur dhe te shtrydhur shume mire me dore. Hedhim ne te brumin e kekut dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 180C per 30-40 minuta. Bejme proven e pirunit per te pare nese keku eshte pjekur edhe ne brendesi.

E leme te ftohet plotesisht, e sperkasim me sheqer pluhur dhe e sherbejme te prere ne feta.

Reklama

1 Koment

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: