Speca në furrë me kaperi

Speca-ne-furre-me-kaperi

(foto marre nga giallozafferano.it)

Specat ne furre me kaperi jane nje garniture me origjine siciliane te cilat shoqerojne shume mire pjatat e dyta te mishit dhe peshkut.

Perberesit per 4 persona

  • 4 speca te medha
  • 2 thelpinje hudher
  • 2 luge te vogla kaperi
  • pak galete (buke e thare e therrmuar)
  • pak borzilok
  • vaj ulliri
  • kripe

Pastrojme specat duke i hequr si fillim bishtin dhe duke i ndare ne dy pjese nga ana gjatesore. Me majen e thikes eleminojme farat e brendeshme, fijet dhe i presim ne rripa te holle te cilat i vendosim ne nje tave qelqi. Shtojme thelpinjte e hudhrave te grira holle, kripen, vajin e ullirit, i perziejme te gjitha bashke dhe i gatuajme ne furre te parangrohur ne 180grade celcius per 30 minuta. Ne minutat e fundit shtojme edhe kaperit, galeten, pak kripe, disa gjethe te fresketa (ose te thata) borziloku, i perziejme serisht dhe i rivendosim ne furre derisa ne siperfaqe te formohet nje kore e arte.

5 mendime mbi “Speca në furrë me kaperi

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.