Makarona furre me mish të grirë

Sot po iu servirim nje recete klasike te makaronave ne furre, por qe nuk del kurre jashte mode edhe pse alternativat mund te jene te shumta. Nese doni te kurseni kohe, mund ta pregatisni per 10 minuta duke blere te gatshme si kimen me mish te grire (ose salcen ragù) ashtu dhe salcen beshamel. Por ju siguroj qe shija do te jete teper “komerciale” ne krahasim me ate cfare pregatitet ne shtepi!

Perberesit

 • 1/2 liter salce beshamele (sipas recetes qe do ta gjeni ketu)
 • 500gr makarona ne forme tubi (ose makarona te tjera te gjata)
 • 600gr mish te grire viçi
 • 400gr salce domatesh
 • 1 qepe mesatare
 • 2 veze
 • 250ml vere te bardhe
 • 1 tufe majdanoz
 • djath kaçkavall te grire
 • pak kanelle pluhur
 • pak spec te kuq djeges
 • vaj ulliri

Pregatisim si fillim kimen duke kaverdisur ne zjarr mesatar qepen e grire holle me 4 luge vaj ulliri, shtojme mishin e grire dhe e perziejme derisa te marre ngjyre duke e copetuar me dhembet e nje piruni. Shtojme salcen e domateve, majdanozin e grire, pak spec djeges, nje maje luge te vogel kanelle, veren e bardhe, kripen, piperin dhe e leme te zieje te gjithe perberjen ne zjarr te ulet per rreth gjysme ore duke i shtuar pak uje te nxehte nese eshte e nevojshme. E heqim nga zjarri dhe shtojme 1 veze te plote duke e perziere mire.

Nderkohe pregatisim salcen beshamele sipas recetes qe do ta gjeni ketu. Sipas deshires, salces mund ti shtojme edhe 1 te verdhe veze ne momentin e fundit pasi e kemi hequr nga zjarri (nderkohe qe te bardhen ia shtojme ne fund kimes).

Ziejme makaronat tubolare ne uje te kripur per rreth 7-8 minuta dhe i kullojme.

Ne nje tave te rrumbullaket (ose drejtkendeshe) te lyer me pak gjalp, hedhim gjysmen e makaronave, i sperkasim me gjysmen e djathit kackavall te grire dhe shtojme kimen me mish te grire duke e sheshuar me luge. Formojme shtresen e dyte te makaronave duke i shtuar siper salcen beshamel. E sperkasim siperfaqen me djathin kackavall te mbetur dhe e pjekim taven ne furre te parangrohur ne 180°C per 30-35 minuta. E leme te ftohet ne temperature ambjenti per te pakten 15 minuta dhe e servirim.

4 mendime mbi “Makarona furre me mish të grirë

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.