Krepa në furrë me rikota dhe proshutë

Kjo eshte nje pjate e pare (ose e dyte nese doni te shtoni sasine) shume e veçante dhe e shijshme, e cila pergjithsisht i pelqen si te rriturve ashtu dhe femijeve per shkak te shijes delikate qe ka. Per pregatitjen dhe pjekjen duhen rreth 1 ore, por ja vlen nese keni miq per darke dhe doni ti habisni me gatimet tuaja.

Perberesit

  • 12 krepa te vegjel te pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu
  • 500ml salce beshamele te pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu
  • 500gr gjize pa kripe (rikota)
  • 150gr proshute te pjekur
  • 100gr djath parmixhano rexhano te grire (ose djath tjeter kackavall)
  • 2 veze
  • gjalp
  • pak arre moskate
  • kripe
  • piper te bardhe

Pregatisim si fillim krepat sipas recetes qe e gjeni ketu, dhe i leme ne nje ane.

Per mbushjen, bashkojme ne nje ene rikoten te cilen e punojme me nje pirun, vezet, proshuten e prere shume holle, gjysmen e djathit parmixhano, pak kripe, pak piper dhe pak arre moskate.

Pregatisim edhe salcen beshamele sipas recetes qe e gjeni ketu, e cila ne fund duhet te rezultoje pak e holle.

Mbushim krepat me nje luge plote nga salca e formuar me siper, i palosim dhe i vendosim njeri pas tjetrit duke i mbivendosur pak ne nje tave te shtruar me leter furre. Siper i hedhim salcen beshamele dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 20 minuta, apo derisa ne siperfaqe te jete krijuar nje kore e arte.

I leme te ftohen rreth 15 minuta jashte furres (ne menyre qe mbushja te mpikset) dhe i sherbejme te ngrohta.

Një mendim mbi “Krepa në furrë me rikota dhe proshutë

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.