Rolè omëlete me kungulleshka dhe domate të thata

Rolè me kungulleshka dhe domate te thataNje recete e denje per te qene ne mes te tavolines suaj per festat e fundvitit, por jo vetem! Mund ta servirni gjithashtu ne nje darke mes miqsh, apo ne nje bufè.

Perberesit

…per omeletat

 • 12 veze mesatare
 • 30gr gjalp
 • 3-4 luge qumesht
 • 6 kungulleshka te vogla
 • 150gr domate te thata nen vaj
 • pak borzilok
 • kripe
 • piper

…per salcen

 • 2 luge kaperi
 • 2 luge vaj ulliri
 • 1 tufe majdanoz
 • lengun e 1 limoni

Pregatisim si fillim omeletat me veze duke perziere ne nje ene vezet me qumeshtin, pak kripe, piper dhe borzilok. Ne nje tigan te madh me diameter rreth 30cm, shkrijme 1/3 e gjalpit dhe hedhim 1/3 e perberjes me veze, e cila pasi eshte gatuar nga njera ane, e kthejme me kujdes nga ana tjeter (nese nuk jeni ekspert, mund ta ktheni me ndihmen e nje pjate). Ne te njejten menyre gatuajme edhe 2 omeletat e tjera dhe i leme menjane nderkohe qe pregatisim mbushjen:

Presim kungulleshkat ne feta te holla dhe i pjekim ne zgare per rreth 10 minuta (ose mund ti zjeni ne uje te kripur per 2 minuta). Vendosim njeren omelete mbi nje leter celofoni, e mbulojme me kungulleshkat e pjekura dhe siper tyre vendosim domatet e thata te prera ne shirita te holle. E rrotullojme omeleten rreth vetes dhe e mbeshtjellim me letren e celofonit. Ne te njejten menyre veprojme edhe me omeletat e tjera. I vendosim ne frigorifer per rreth 1 ore, eleminojme letren transparente dhe i presim ne copeza rreth 2cm. I sherbejme duke vendosur nje kruajtse dhembesh ne secilen prej tyre.

Pregatisim salcen me te cilen do ti shoqerojme duke kaluar ne mikser majdanozin, kaperit, vajin e ullirit dhe lengun e limonit derisa te formohet nje mase homogjene. I rendisim bukur rolète ne nje pjatance te madhe dhe ne mes vendosim nje tas te vogel me salcen e pregatitur.

Variante te tjera mbushje mund te jene:

 • spinaq i ziere, djath me shije delikate (cheddar apo emmental), pançete te pjekur ne grile
 • proshute e pjekur, djath qe shkrin
 • rukola, djath kremoz (te tipit filadelfia), proshute e pjekur

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.