Menù për festat e fundvitit (25dhjetor+31dhjetor) me bazë peshku

Megjithese per festat e fundvitit familjet shqiptare preferojne te gatuajne gjelin e detit, fazanin, lepurin etj, ka edhe nga ata qe preferojne shijen e peshkut dhe te nenprodukteve te tij. Per kete arsye me poshte po ju paraqesim nje menu me 4-5 pjata, nga te cilat: antipasta, sallata, pjata te para, pjata te dyta dhe embelsira. Zgjedhja me pas ju takon juve ne varesi te preferencave, numrit te personave qe keni te ftuar dhe sigurisht, buxhetit!

ANTIPASTA

Veze te ziera te mbushura me peshk salmon – nje antipaste e kompletuar e cila nuk mund te mungoje ne tryezen tuaj te fundvitit

Kanapè me karkaleca – mund t’ia servirni miqve tuaj bashke me nje gote vere te bardhe, nderkohe qe ata presin te ulen ne tavoline

Vol au vent (ose buke te thekura) me Shkume salmoni – nje shije e parezistueshme dhe teper e rafinuar

Shporteza domate me oriz – pervecse si antipaste, mund te sherbeje edhe si nje garniture per pjatat e dyta

PJATA TE PARA

Makarona spageti te gustatorit – nje shije fantastike per te filluar darken tuaj

Supe me karkaleca – nese pjata juaj e dyte do te jete pak me kalorike

Oriz i gjelber me salce karkalecash – mund ta pregatisni ne nje forme te madhe dhe ta vendosni ne mes te tavolines; ne kete menyre gjithesecili do te vetserviret.

Rizoto me fruta deti – nje pjate e pare klasike, e cila nuk mund te mungoje edhe ne tryezen tuaj te festave

PJATA TE DYTA

Peshk salmon ne zgare me salce mango dhe avokado – per nje darke te rafinuar e cila do ti lere me gojehapur miqte tuaj

Kotoleta merluci me koper – nje pjate e dyte shume e thjeshte per tu pregatitur, e cila i pelqen shume edhe femijeve

Merluc ne furre me patate, domate qershize dhe ullinj – nje recete e thjeshte e cila do t’iu lere edhe pak kohe per tu relaksuar

Sepie me bizele ose Sepie te mbushura me djath te forte dele – nese synoni me shume tek gatimi i frutave te detit

Oktapod ne vere te kuqe – per nje pjate teper te vecante, sidomos nese pjata juaj e pare ka qene paksa kalorike

SALLATA

Kallamar me hudhra dhe limon – nje sallate klasike, e cila ka nje shije vertete te vecante

Sallate me peshk ton dhe veze te ziera – nje sallate e shijshme per te shoqeruar sidomos pjatat tuaja te peshkut

Sallate me avokado dhe peshk ton – shoqerohet mjaft mire me receten nr 1 te pjatave te dyta, por jo vetem!

Sallate krokanteduke qene se perberesi kryesor eshte sallata jeshile, nuk mund te mungoje ne nje menù peshku

Sallate me rukola, dardhe, grana dhe arra – nje sallate qe rekomandohet si per menute e mishit ashtu dhe per ato te peshkut

EMBELSIRA (te njejta me ato te menùse se mishit)

Myfle – nje embelsire e lehte, rekomandohet kryesisht nese darka juaj ka qene teper kalorike

Tiramisù klasike ose Tiramisù me fruta pylli – nje shije e fresket dhe e dashur nga te gjithe

Torte profiteroles me cokollate – recete qe kerkon pak impenjim, por rezultati final eshte fantastik

Panetone e Krishtlindjes – per me te durueshmit, pasi koha e pregatitjes se kesaj embelsire eshte me te vertete e gjate

Trungu i Krishtlindjes – nje embelsire e thjeshte dhe shume simbolike per te krishteret

Një mendim mbi “Menù për festat e fundvitit (25dhjetor+31dhjetor) me bazë peshku

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.