Pite italiane (piadine)

Piadina

Piadina, nje recete tipike italiane (e zones se Emilia-Romagna),eshte nje lloj pite shume e thjeshte ne pregatitje dhe mund te mbushet sipas deshires me djath, proshute, perime te ndryshme etj.

Perberesit per 6-7 pite italiane

  • 400gr miell 00
  • 100ml uje
  • 100ml qumesht ne temperature ambjenti
  • 60gr sallo derri (ose gjalp) ne temperature ambjenti
  • 10gr kripe
  • pak sode buke

Ne nje tas te madh perziejme miellin me soden e bukes dhe kripen, shtojme ujin, qumeshtin, sallon e derrit ose gjalpin ne copa te vogla dhe i perziejme mire derisa te perftojme nje brume homogjen. E punojme brumin per rreth 15 minuta me dore ose disa minuta me robotin e kuzhines.

Brumin e ndajme ne 6 pjese te barabarta, seciles pjese i japim forme sferike dhe e hapim me okllai sa diametri i tiganit ku do ta gatuajm. E vendosim secilen pite per tu pjekur ne tigan shume te nxehte pa yndyre ne zjarr mesatar duke e lene 1-2 minuta nga secila ane. Veprojme ne te njejten menyre edhe me pitet e tjera. Ne fund, i mbushim sipas deshires me proshute, djath apo krem djathi, perime etj, i palosim ne dy pjese dhe i servirim te ngrohta.

Nese pitet nuk i konsumojme ne moment, i vendosim neper qeset e posacme te akullit dhe i ngrijme kur te jene ftohur. Me pas, i leme te shkrihen plotesisht ne temperature ambjenti, i mbushim sipas deshires, i palosim, dhe i vendosim ne furre te nxehte per rreth 5 minuta.

Një mendim mbi “Pite italiane (piadine)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.