Sallata Çezar

Sallata Çezar, e ka marr emrin nga nje shef italian i kuzhines, por qe administronte nje restorant ne Meksike, Cesare Cardini, i cili e solli ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe me pas ne Europe pas Luftes se Pare Boterore.

Perberesit

 • 300gr sallate romane (ose sallate jeshile)
 • 100gr djath parmixhano ne feta te holla (ose djath te forte kackavall)
 • 2 feta buke te bardhe
 • 1 veze te ziere per 1 minute ne uje me kripe
 • 2 thelpi hudhra
 • 10 luge vaj ulliri
 • 1 luge uthull te bardhe vere
 • 1 luge e vogel salce Worcestershire
 • lengun e 1/2 limoni
 • kripe
 • piper

Pregatisim si fillim salcen me te cilen do te sperkatim sallaten duke vendosur ne mikser vezen e ziere paraprakisht, lengun e limonit, uthullen, salcen worcestershire, kripen, piperin, dhe i perziejme te gjitha per pak sekonda duke shtuar vajin e ullirit luge pas luge derisa te formohet nje salce e ngjashme me majonezen.

Presim fetat e bukes ne kubik te vegjel dhe i skuqim ne pak vaj ulliri te aromatizuar me hudhrat e shtypura.

Lajme sallaten romane (ose jeshile) dhe e thajme me letra kuzhine. E presim sallaten holle (ose e ndajme me duar), e vendosim ne nje tas qelqi, shtojme siper kubiket e skuqur te bukes, fetat e holla te djathit parmixhano dhe siper tyre salcen e pregatitur.

*Keshille: Receta e paraqitur me siper, eshte receta origjnale e sallates Çezar. Per ta bere akoma me te shijshme mund ti shtoni fileto pule te pjekura paraprakisht dhe te prera ne shirita, feta pancete krokante, apo karkaleca te pjekur ne zgare.

Një mendim mbi “Sallata Çezar

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.