Njoki me shafran

Njoki-me-shafran1Shafrani eshte nje nga erezat me te kushtueshme dhe me te vleresuar ne mbare boten. Kjo per shkak se per te perftuar vetem 1gr prej tij, duhen mbledhur me dore dhe duhen thare pistilat e 200 luleve! Ky perberes i jep edhe shijen e veçante dhe ngjyren karakteristike recetes se meposhtme, e cila eshte nje pjate tipike Sarde.

Perberesit

  • 400gr makarona te tipit malloreddus
  • 200ml pana kuzhine
  • 100gr djath te tipit asiago
  • 1 pako te vogel shafran
  • 2 luge vaj ulliri
  • kripe
  • piper

Ziejme makaronat ne uje te bollshem me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion.

Ne nje tigan ngrohim panen e kuzhines pa e lene te zieje, fikim zjarrin dhe shtojme shafranin duke e perziere shume mire. Kur salce te kete rezultuar ne te njejten ngjyre, e rregullojme me kripe e piper dhe shtojme ne te makaronat e kulluara mire bashke me vajin e ullirit. I perziejme mire, shtojme se fundi edhe djathin e grire derisa ky te shkrije.

Fikim zjarrin dhe i servirim makaronat te ngrohta.

Një mendim mbi “Njoki me shafran

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.