Blinis (petulla ruse)

BlinisBlinis, jane petulla te vogla dhe te buta me origjine ruse te cilat serviren ne formen e antipastes te shoqeruara me salce kosi dhe peshk te tymosur, per shembull salmon. Por mund ti servirni edhe te embla me nutella, krem cokollate etj.

Perberesit per rreth 15 blinis

  • 350gr miell te situr
  • 400ml qumesht i vaket (250ml+150ml)
  • 2 veze (te bardhat vec e te verdhat vec)
  • 12gr maja birre
  • pak kripe
  • gjalp per skuqje

Formojme nje brume te holle duke tretur majane e birres ne 250ml qumesht te vaket, shtojme 250gr miell dhe e leme perberjen te fermentohet per rreth dy ore ne temperature ambjenti.

Pasi te kaloj kjo kohe, shtojme pjesen e mbetur te miellit, te verdhat e vezeve, qumeshtine  mbetur (150ml) dhe pak kripe duke i bashkuar te gjitha shume derisa te formohet nje brume homogjen. Ne fund shtojme edhe te bardhat e vezeve te rrahura fort duke i bashkuar nga poshte lart ne menyre qe te mos bjere volumi. E leme te vije brumi edhe per gjysme ore tjeter.

Ne nje tigan te ceket hedhim pak gjalp dhe shtojme gjysme garuzhde brume ne mes te tiganit (madhesia duhet te dale sa e blinis ne foto, rreth 10cm diametri). I gatuajme nga njera ane, me pas nga ana tjeter, dhe ne fund i vendosim mbi letra kuzhine ne menyre qe te thithin vajin e tepert. I sherbejme te ngrohta ose ne temperature ambjenti.

Foto nga: http://www.measuringlife.co

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.