Speca të regjura

Falenderojme Blerta Bajrami Lacuku per mundesimin e kesaj recete.
Perberesit

  • speca te madhesise mesatare, ngjyre as te verdhe as te gjelber (ang. gipsy peppers)
  • salce kosi (ang. sour cream)
  • kos
  • kripe

I çajme specat nga njera ane per se gjati, por pa i ndare pergjysme. Perziejme salcen e kosit me kripe duke e bere pak me te kripur se zakonisht dhe mbushim specat me kete perberje. I rreshtojme specat njera pas tjetres ne nje ene te mbyllur hermetikisht dhe i leme per 24 ore ne temperature ambjenti.

Pasi ka kaluar kjo kohe, perziejme kosin me kripe duke e bere goxha te kripur dhe me kete mase mbulojme specat duke ja hedhur siper. Kosi ploteson ne kete menyre hapsirat boshe qe gjenden ne ene dhe sherben si shtresa e siperme e specave. E mbyllim enen serisht dhe e leme ne temperature ambjenti edhe per 2-3 dite, me pas i fusim ne frigorifer per 2-3 jave. I kontrollojme pas 15 ditesh, dhe nese nuk jane regjur komplet i leme edhe per disa dite derisa te regjen plotesisht.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.