Supë me lulelakër dhe presh

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Supe me lulelaker dhe presh

Mos e nenvleresoni lulelakren! Te kombinuar me preshin dhe pak pana (ose qumesht), perfitojme nje supe dimerore me shije fantastike dhe gati ne vetem 40 minuta.

Perberesit

 • 1 lulelaker e madhe e ndare ne lule
 • 2 presh te prere holle (vetem pjesa e bardhe)
 • 2 dege selino te prera holle
 • 2 thelpi hudhra te grira holle
 • 1.5l leng pule ose perimesh (ne pamundesi te lengut te fresket, mund ta pregatisim me koncentrata pule/perimesh: 1 kub koncentrate per 500ml uje)
 • 1 luge vaj ulliri
 • 1 luge gjalp
 • 100ml krem pana per kuzhine (e zevendesojme me qumesht per nje variant me te lehte)
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • kubik te vegjel djath grana/kaçkavall (opsionale)

Vendosim nje tenxhere ne zjarr mesatar ne te cilen shkrijme gjalpin duke shtuar edhe nje luge vaj ulliri. Kaverdisim lehte preshin, selinone dhe hudhren per rreth 5 minuta. Shtojme lulelakren dhe vazhdojme gatimin edhe per 5 minuta te tjera. Shtojme lengun e pules/perimeve dhe e ziejme supen per 20 minuta, apo derisa perimet te jene zbutur plotesisht.

E heqim nga zjarri, e leme te ftohet pak ne temperature ambjenti dhe shtojme panen e kuzhine (ose qumeshtin). E kalojme supen ne mikser duke e reduktuar te gjithen ne pure. Sipas deshires mund te leme disa lule lulelaker te paprekura. I japim shije me kripe dhe piper te zi te sapobluar dhe e sherbejme.

Per nje shije me te veçante, I shtojme supes edhe disa kubik te vegjel djath Grana (ose djath kaçkavall).

Foto nga: http://www.savingdessert.com

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.